Przeskocz do treści

Miód manuka i jego dostępność w Polsce

Miód Manuka to jeden z najdroższych miodów dostępnych na rynku. Wytwarzany jest na terenie Nowej Zelandii, jedynie z krzewów Manuka. Produkt ten charakteryzuje rdzenne pochodzenie. Często nazywany jest także miodem z Nowej Zelandii. Jest to produkt regionalny. Wytwarzany jest w okresie pokrywającym się z okresem kwitnienia tych krzewów. Miód Manuka charakteryzuje się lekko gorzkim, lecz mineralnym posmakiem. W jego składzie możemy wyróżnić składniki aktywne takiej jak methylglyoxal czyli MGO. Miód ten posiada bardzo aromatyczny zapach – porównywany do wilgotnej ziemi czy też do krzewu wrzosu.

Wybierając ten produkt powinniśmy go klasyfikować jako lek. Jest to bowiem żywność funkcjonalna. Produkt ten posiada wiele właściwości leczniczych. Przede wszystkim posiada właściwości wzmacniające odporność organizmu. Zaleca się go stosować przy leczeniu chorób przewodu pokarmowego, skóry, a także układu moczowego. Wykazuje on właściwości antyseptyczne oraz antybakteryjne. Polecany jest on każdemu, jako środek profilaktyczny w okresie zimowym, gdyż chroni on organizm przed grypą oraz przeziębieniem.
Czy w Polsce możemy dostać odpowiednik miodu manuka? Niestety bardzo łatwo można zostać oszukanym, bowiem na rynku występuje wiele podróbek miodu manuka.

Podczas zakupy należy sprawdzić czy produkt jest oryginalny. Należy sprawdzić czy posiada certyfikat. Certyfikaty te są sprowadzane bezpośrednio od producenta. Na każdą partię miodu przypada oddzielny certyfikat. Aby sprawdzić czy słoik miodu jest zgodny z certyfikatem należy sprawdzić numery seryjne partii. Najlepszym dowodem autentyczności produktu jest znajomość jego oryginalnego smaku.

Produkty pszczelarskie posiadają jawną politykę cenową, dlatego gdy cena jest zbyt kusząca należy sprawdzić autentyczność produktu. Nie dajmy się oszukać produktom miodopodobnym.

Miody manuka nie są dostępne w supermarketach. Produkty te dostępne są w sklepach z ekologiczną żywnością lub ze zdrową żywnością. Cena produktu jest uzależniona od stężenia MGO oraz od wielkości opakowania. Im większe MGO oraz pojemność tym cena jest wyższa