Przeskocz do treści

Miód manuka

Miód Manuka jest miodem produkowanym przez pszczoły zbierające nektar z krzewu Manuka. Krzew ten rośnie na południowych oraz północnych wybrzeżach Nowej Zelandii, o której wiadomo, iż jest najczystszym rejonem świata. Już samo miejsce pochodzenie danego produktu zachęca do jego skosztowania jednak jest to tylko jeden z wielu innych pozytywnych cech tego miodu.

Pszczoły zbierają nektar z kwiatów, które raz na rok na okres 4 tygodni zakwitają na krzewie.

Dlaczego Miody Manuka są tak wyjątkowe ?

Dzięki zawartości Methylglyoxalu odkrytego w miodzie dopiero w 2006 roku przez profesora Thomasa Henle. Przede wszystkim charakteryzuje on się działaniem antybakteryjnym. Składnik ten obecny jest we wszystkich miodach jednak jego stężenie w nich nie przekracza 10 mg/kg, gdy w miodach Manuka jest to aż do 1000 mg/kg.

 

Fragment wywiadu z doktorem Thomasem Henle, odkrywcą metody MGO

 

Czy oceniłby Pan miód Manuka o zawartości methylglyoxalu 100mg/kg i wyższej jako prawdziwie funkcjonalny produkt żywnościowy?

Tak, z całą pewnością. Miód Manuka powinien być jednym z niewielu produktów żywnościowych, dla którego promowanie jego zdrowotnych właściwości poza podstawową funkcją odżywczą może być udokumentowane. Właściwości zdrowotne wymagają istotnego naukowego podsumowania, i uważam, że z naukowego punktu widzenia, informacje dotyczące właściwości wywołanych zawartością methylglyoxalu w miodzie Manuka są bardzo obiecujące do spełnienia takich wymagań.